Moja mała Ojczyzna - Gmina Bodzanów


Wnioskodawca: Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Sokół" w Bodzanowie

Tytuł projektu: Moja mała Ojczyzna - Gmina Bodzanów w obiektywie młodego fotografa
w Rok Rzeki Wisły 2017

Kwota dotacji: 3000,00 zł

 Realizacja: Od 2017-06-01 do 2017-11-30


Gmina Bodzanów jest gminą wiejską położoną nad rzeką Wisłą w obszarze Natura 2000. Gmina posiada liczne miejsca wartości kulturowej i historycznej jak również obfituje w liczne atrakcyjne miejsca przyrodnicze oraz wydarzenia warte utrwalenia dla przyszłych pokoleń. Na terenie gminy nie działa żadne koło fotograficzne które skupiałoby dzieci w celu realizacji ich pasji fotograficznych i filmowych. Brak informacji o zasobach kultury, historii i środowiska przyrodniczego ujemnie wpływa na kompetencje społeczne społeczności. Istniejące na terenie gminy stowarzyszenia nie wykazują kreatywności w stosunku do zaspokojenia potrzeb środowiska społecznego w wyżej wymienionym zakresie. 40% mieszkańców zapytanych o wskazanie zasobów kultury, historii i pięknych miejsc przyrodniczych odpowiedziało, że nie wie nic na ten temat. Z wywiadu słownego,który przeprowadzili członkowie stowarzyszenia z pedagogami szkolnymi oraz dziećmi szkoły podstawowej wynika, że istnieje duże zainteresowanie działaniami projektowymi. 50% dzieci bardzo chciałaby uczestniczyć w warsztatach fotografii i filmowania. 20% chciałoby zobaczyć prawdziwe studio fotograficzne a prawie 90% chciałoby mieć w domu domowe fotograficzne studio. Pedagodzy stwierdzili, że byłyby to doskonałe zajęcie, które edukowałyby dzieci i rozwijało ich pasję i zainteresowania oraz wpłynęłoby na ich rozwój. Ocena wypowiedzi dorosłych i dzieci skłoniły nas do przygotowania przedmiotowego projektu. Mazowsze jest pięknym regionem, które warto promować na fotografii i filmie szczególnie teraz kiedy jest Rok Rzeki Wisły i warto pokazać zasoby środowiska przyrodniczego w Gminie Bodzanów. Dlatego ważne jest aby upowszechnianie kultury, historii i środowiska przyrodniczego często odbywało się na terenach wiejskich, które jest w tym zakresie niedoinwestowane.

Celem projektu było zwiększenie zainteresowania lokalnej społeczności na terenie Gminy Bodzanów zasobami kultury, historii i zasobami środowiska przyrodniczego oraz zwiększenie promocji tych zasobów w okresie trwania projektu.

Dobro, które rozwinęliśmy to:

  1. Poznanie przez społeczność zasobów kultury, historii i zasobów środowiska przyrodniczego Gminy Bodzanów,
  2. Ukazanie walorów przyrodniczych rzeki Wisły,
  3. Promocja naszej małej ojczyzny jaką jest Gmina Bodzanów leżąca na rzeką Wisłą,
  4. Rozwijanie umiejętności interpersonalnych i komunikacyjnych u dzieci,
  5. Edukacja dzieci na temat technik fotografowania i filmowania,
  6. Edukacja dzieci w zakresie jak bezpiecznie publikować zdjęcia w internecie (ochrona wizerunku,ochrona praw autorskich), 
  7. Poznawanie przez dzieci swoich pasji i zainteresowań oraz ich rozwijanie,
  8. Stworzenie warunków i miejsca dla dzieci do rozwijania pasji fotograficznych i filmowych,
  9. Integracja środowiska lokalnego oraz środowiska wielopokoleniowego.

Projekt polegał na utworzeniu "Koło Młodego Fotografa". Podczas warsztatów fotograficznych i filmowych dzieci poznały podstawowe techniki wykonywania fotografii i filmów oraz zbierały informację dot. sztuki fotografowania i filmowania zasobów kultury, historii i środowiska przyrodniczego. Nastąpiło poznanie technik obróbki zdjęć,filmów i nowoczesnych technik prezentacji.
Działania podejmowane w trakcie realizacji projektu to spotkania i warsztaty plenerowe w tym jedno nad rzeką Wisłą, w których grupa projektowa pod okiem opiekuna docierała na zorganizowanych wyprawach rowerowych do ciekawych miejsc gminy oraz ludzi. Wykonała fotografie i filmy przedstawiające ważne i piękne miejsca oraz wydarzenia, a następnie podczas zajęć stacjonarnych (siedziba Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Bodzanowie) nastąpiła ich selekcja, obróbka i opis z czego powstawała prezentacja multimedialna. Podczas zajęć uczestnicy nauczyli się obrabiać zdjęcia, samodzielnie opracowali plakaty promujące projekt. Końcową fazą była organizacja gali multimedialnej połączonej z wystawą na której zostały zaprezentowane najładniejsze zdjęcia z opisem, prezentacja multimedialna zawierała również krótkie filmy. Ważnym elementem projektu był plener fotograficzno-filmowy nad rzeką Wisłą.

Został wydany kalendarz ścienny jednostronny na 2018 rok z fotografiami miejsc znaczących dla gminy Bodzanów. Efektem projektu było przede wszystkim zgłębienie wiedzy o swojej gminie. Promocja gminy na zewnątrz. Zwiększenie zainteresowania społeczności lokalnej swoją miejscowością.

Rezultaty:

  1. Zwiększenie zainteresowania lokalnej społeczności na terenie Gminy Bodzanów zasobami kultury, historii i zasobami środowiska przyrodniczego – 200 osób,
  2. Organizacja warsztatów fotograficznych oraz wystawy fotograficznej - fotografie z projektu w dokumentacji projektowej 200 szt),
  3. Wydanie kalendarza ściennego na 2018 rok z fotografiami miejsc znaczących dla gminy Bodzanów - 300 szt,
  4. Organizacja Gali Multimedialnej (filmy z projektu).