Weekendowe podróże po Mazowszu pełne dźwięków, tańca, tradycji i historii
Projekt skierowany jest do mieszkańców woj. mazowieckiego, których pragniemy zachęcić do uprawiania turystyki weekendowej poprzez aktywne uczestnictwo w wyjazdach turystycznych, edukacyjno-artystycznych. Chcemy inicjować działania związane z turystyką weekendową skupioną wokół imprez, wydarzeń lub miejsc atrakcyjnych turystycznie Mazowsza. Podnosząc tym samym atrakcyjność turystyczną małych i średnich miejscowości. Bowiem Mazowsze jest naszą ziemią pełną atrakcji i doznań turystycznych których my sami mieszkańcy Regionu Płockiego nie znamy lub nie mieliśmy możliwości poznać.
Elementy zadania:
1. Wyjazd turystyczny „Szlakiem kultury ludowej i ziemiańskiej Mazowsza”
Miejsce: Kuligów, Nowy Dwór Mazowiecki - Twierdza Modlin
Termin: 13/08/2024r
Program:
- zwiedzanie skansenu w Kuligowie połączone z warsztatami;
- poznanie nadbużańskiej flory i fauny nad rzeką Bug;
- zwiedzanie Zegrza w poszukiwaniu inspiracji turystycznych;
- zwiedzanie Twierdzy Modlin, Muzeum Kampanii Wrześniowej i podziemia
Cel naszej podróży to Skansen w Kuligowie nad Bugiem oraz Twierdza Modlin. Miejsca niezwykłe, zapisane na kartach naszej historii oraz kultury.
Skansen w Kuligowie to miejsce z duszą. Twórcą i właścicielem działającego od 2000 r., obiektu jest Wojciech Urmanowski, który poświęcił się gromadzeniu i odtwarzaniu minitury dawnej polskiej wsi w celu zachowania od zapomnienia dorobku lokalnej kultury materialnej. W Skansenie dostępne są takie dawne zabudowania jak: karczma, wozownia ze starymi karetami, kuźnia przydrożna, wiejska chata z początku XX w., obora, wiejska tokarnia, spichlerz, stodoła oraz dworek drobnoszlachecki.
Tutejsze budynki pochodzą z Mazowsza i Podlasia, głównie z przełomu XIX i XX w.
Twierdza Modlin to jedna z najsłynniejszych budowli wojskowych. Stanowi doskonały przykład architektury obronnej, największy tego typu w Polsce i jeden z największych w całej Europie.
2. Wyjazd turystyczny „W poszukiwaniu Fryderyka Chopina”
Termin: 31/08/2024r
Program:
- zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie;
- przejazd pociągiem retro do Puszczy Kampinoskiej;
- zwiedzanie Puszczy Kampinoskiej, muzeum w Wilczu Tułowskim,
- zwiedzanie Parku i Domu Urodzenia Chopina w Żelazowej Woli;
- zwiedzanie kościoła św. Rocha i św. Jana Chrzciciela w Brochowie - wstęp wolny;
Idąc śladami Chopina odwiedziliśmy Sochaczew, Żelazową Wolę i Brochów. Wraz z uczestnikami zwiedziliśmy Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, następnie pociągiem retro udaliśmy się do Wilcza Tułowskiego, odbyliśmy spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej. W Wilczu mieliśmy piknik z ogniskiem w Osadzie Puszczańskiej, po czym wróciliśmy pociągiem do Sochaczewa.
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie dysponuje największym w Polsce zbiorem muzealnego taboru wąskotorowego. Lokomotywy i wagony są prezentowane na terenie dawnej stacji początkowej Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej, a ich liczba wynosi 140 jednostek. Muzeum zostało utworzone w 1984 roku w celu ocalenia przed zniszczeniem jednostek taboru eksploatowanego na kolejach wąskotorowych w Polsce.
Największą atrakcją muzeum są przejazdy zabytkowym pociągiem Retro z Sochaczewa do Wilcza Tułowskiego na skraj Puszczy Kampinoskiej. Skład prowadzi lokomotywa spalinowa do której podpięte są zabytkowe wagony.
Dalszy cel naszej podróży to odwiedziny w Żelazowej Woli by zwiedzić Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli.
Żelazowa Wola to malutka wioska na Mazowszu, która leży w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. To właśnie tutaj na świat przyszedł najsłynniejszy polski kompozytor, czyli Fryderyk Chopin. Dziś możemy zobaczyć tu piękny dworek i zwiedzić muzeum poświęcone temu genialnemu pianiście.
Dworek w Żelazowej Wolo otacza kilkuhektarowy park, który ozdabiają malownicze kwiaty, rabatki, krzewy, stawy, a także altanki i mostki. Pięknie wkomponowane w otoczenie nadają parkowi iście romantycznego wyglądu. W parku można zobaczyć również kilka pomników Fryderyka Chopina.
Na koniec zwiedziliśmy kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela w Brochowie, miejsce chrztu Fryderyka Chopina. Podróż śladami Fryderyka Chopina była niezwykle inspirująca, przybliżyła nam życie i twórczość Fryderyka Chopina, jednego z najwybitniejszych kompozytorów wszechczasów.
3. Wyjazd turystyczny „Spotkanie z Mazowiecką tradycją i folklorem”
Termin: 19/09/2024r
Młodzież – powiat
Miejsce: Otrębusy - Karolin, Podkowa Leśna
Czas: 1 dzień
Program:
- zwiedzanie Centrum Folkloru Polskiego w Otrębusach;
- pokaz filmów archiwalnych o Zespole Pieśni i Tańca Mazowsze
- warsztaty taneczne;
- zwiedzanie Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Podkowie Leśnej.
4. Działania promocyjne
- Mobilna tablica promocyjna
- Plecaki.
Zadanie realizowane w partnerstwie z Starostwem Powiatowym w Płocku.
Zadanie publiczne pn. „Weekendowe podróże po Mazowszu pełne dźwięków, tańca, tradycji i historii” dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego