WITAMY
środa, 29 czerwca 2022

Menu
Działaj lokalnie

Znajdż Nas na Facebooku

Federacja Funduszy Lokalnych

Organizacja Pożytku Publicznego

ARF w Polsce

PAFW

Mazowsze lokalnie

RCEE Płock

ZIARNO

Zielona Lekcja

Ostrowy

ESKA

Tygodnik Płocki


Wykopki w Skansenie


"Warsztaty terenowe - Wykopki w Skansenie"
Termin: 2 września 2012r.
Miejsce: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

2 września 2012 roku odbyły się warsztaty w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu pod nazwą: „Wykopki w skansenie”. Były to warsztaty plenerowe zorganizowane w ramach projektu „Dwa brzegi. Trochę jak sąsiedzi”, której celem było przybliżenie dawnych, jesiennych prac w polu i zagrodzie, wykonywanych na wsi w XIX i na początku XX wieku. Wszystkie pokazy odbyły się w naturalnej scenerii wsi mazowieckiej z przełomu XIX i XX wieku z użyciem autentycznych narzędzi i urządzeń pochodzących ze zbiorów Muzeum.
Na polanie przy amfiteatrze odbywał się wiejski kiermasz płodów rolnych, drobiu i królików, chleba, rękodzieła i produktów regionalnych oraz licznych stoisk z pamiątkami i smakołykami. Można było także skorzystać z przejażdżki konnej: bryczką i w siodle. Następnie przystąpiliśmy do zwiedzania chałup wiejskich, w których odbywały się pokazy rzemiosła i rękodzieła ludowego, a także wiejskich zajęć domowych i gospodarskich.
Na samym początku  zagrody chłopskie w których przygotowane były  wystawy pn. „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” prezentowanej w 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX i XX w.
 Pierwszą zagrodą, którą obejrzeliśmy, była zagroda z Rempina, w której odbywał się pokaz tkania na krosnach. Później dzieci mogły spróbować swoich sił w tradycyjnym kiszeniu kapusty, wyrabianiu masła, a także spróbować tradycyjnego chleba z masłem w zagrodzie z Izdebna Kościelnego. W każdej z zagród można było podziwiać także architekturę oraz wnętrza, które w doskonały sposób zostały odtworzone zgodnie z rejonami, z których pochodzą poszczególne zagrody. Na polu przy zagrodzie z Izdebna obywało się kopanie ziemniaków motykami oraz ich zbieranie. Mogliśmy zobaczyć jak odbywała się niegdyś ta czynność, a dzieci mogły spróbować swoich sił zarówno w kopaniu ziemniaków, jak i sortowaniu, co robiły z wielką chęcią i radością. Kolejna była zagroda z Czermna, gdzie odbywał się pokaz kiszenia kapusty, a także jej degustacja. Dzieci bardzo chętnie zwiedzały każdą z zagród i próbowały wiejskich wyrobów, a tuż obok w chałupie z Zawad oglądały pokaz przędzenia wełny na kołowrotku oraz czesania wełny szczotkami. Następnie przeszliśmy do zagrody z Ostrowa - tam, w stodole odbywał się pokaz młócenia lnu. W chałupie natomiast znajdowała się tradycyjna, wiejska izba szkolna, w której można było spróbować swoich sił w dyktandzie ortograficznym. Niektóre dzieci wzięły w nim udział, aby sprawdzić się przed rozpoczęciem roku szkolnego. W chałupie zagrody z Dzierżążni można było uzyskać porady od wiejskiej zielarki, a także powąchać wielu ziół lub spróbować soku z czarnego bzu. Natomiast na tyłach chałupy odbywał się pokaz kręcenia powrozów. Chałupa ta, usytuowana po środku całej wsi, należała do sołtysa i była  najbardziej zamożna. Niedaleko chaty sołtysa można było nakarmić kozy, a przy odrobinie szczęścia nawet je pogłaskać, co dzieci również czyniły z radością. Następnie odwiedziliśmy zagrodę, która przeniesiona została z Ligówka, gdzie w podwórku można było obejrzeć jak trudna i czasochłonna była praca wiejskiego plecionkarza. W chałupie zaś odbywał się wyrób i degustacja babki ziemniaczanej. Każda zagroda otoczona jest warzywnymi i kwiatowymi ogródkami lub pasiekami oraz zwierzętami, które sprawiają wrażenie wsi wciąż tętniącej życiem, tak jak w kolejnej zagrodzie - z Jonnego. Maleńka zagroda z Rzeszotar Chwał należała niegdyś do szewca oraz jego rodziny. Dziś można było zobaczyć jak wyglądała jego praca. Na rozstaju dróg często stawiano krzyże, aby zapobiegało to zbieraniu się tam złych mocy. Zaraz za rozstajem stoi chałupa z Rębowa, a za nią w stodole odbywały się pokazy pt.: „Jak to ze zbożem było”. Dzieci mogły spróbować swoich sił w mieleniu ziaren w żarnach, młóceniu zboża cepami oraz odwiewaniu ziaren. Na końcu wsi usytuowany został wiatrak z Zalesia, który powstał w 1865 roku. Ostatnim budynkiem, który odwiedziliśmy był zespół dworski wraz z parkiem krajobrazowym oraz zrekonstruowanym budynkiem dworu, z pięknymi wnętrzami, przygotowanymi z ogromną dbałością o szczegóły i zgodność historyczną.
Imprezie towarzyszyła wystawa okolicznościowa „Maszyny i narzędzia rolnicze Na Mazowszu w XIX i XX w.” prezentująca maszyny zarówno do uprawy i zbioru zbóż jak i ziemiopłodów (buraków, ziemniaków).

Następnie wróciliśmy na polanę przy amfiteatrze, aby spróbować wiejskich wyrobów, a także posłuchać koncertu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” z Kocierzewa. Występ zespołu był ogromną inspiracją dla uczestników warsztatów, wśród których byli uczestnicy warsztatów „Polskie tańce narodowe i regionalne” oraz „Spotkania z folklorem”.
Uczestnicy zobaczyli jak niegdyś żyli i radzili sobie w codziennych pracach ludzie, żyjący wiele lat temu. Wieś została bardzo realnie odwzorowana, co zdecydowanie przykuwa uwagę i sprawia, że zwiedzamy wieś z przyjemnością. Podczas zwiedzania człowiek ma ochotę przenieść się do tamtych czasów i poczuć na własnej skórze jak wyglądało takie życie.

 

współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
w ramach Programu Operacyjnego FIO


FIO