WITAMY
niedziela, 28 listopada 2021

Menu

Działaj lokalnie

KONTAKT

Znajdż Nas na Facebooku

Federacja Funduszy Lokalnych

Organizacja Pożytku Publicznego

ARF w Polsce

PAFW

Mazowsze lokalnie

RCEE Płock

ZIARNO

ZIELONA SZKOŁA

Zielona Lekcja

Ostrowy

ESKA

Tygodnik Płocki


Spacer po Muzeum Wisły w Wyszogrodzie oraz rejsy statkiem po Wiśle - warsztaty terenowe
W trakcie festiwalu piosenki turystycznej  pn. "Dźwiękospacery po Mazowszu" w dniu 14.06.2019r. organizatorzy proponowali uczestnikom (bezpłatnie) warsztaty terenowe.

Miejsce: Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej - Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, bulwary nadwiślańskie w Wyszogrodzie, tramwaj wodny.

Warsztaty były imprezą towarzyszącą festiwalowi piosenki turystycznej, które zapewniły młodzieży aktywne uczestnictwo w przedsięwzięciu oraz zachęciły do uprawiania turystyki kulturalnej. Prowadzone były m.in. Wyszogrodzkim Muzeum Wisły, które ma siedzibę w najbardziej malowniczej części miasta - na skarpie wiślanej z widokiem na zakola rzeki w sąsiedztwie amfiteatru.

Program warsztatów:
Część I - muzealna w Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej
Część II - terenowa:
1. Zwiedzanie nadwiślańskiego EKOMUZEUM na Górze Zamkowej - fragmenty fundamentów średniowiecznej warowni, a także pamiątki z okresu II wojny światowej
2. Zwiedzanie pawilonu wystawienniczego z ekspozycją elementów lotniczych samolotu Pe 2, wydobytych w Kamionie w 2015r. ze starego koryta rzeki Bzury (lewy dopływ Wisły). 
3. Zajęcia edukacyjne na ścieżce przyrodniczej przed Muzeum Wisły w Wyszogrodzie z tablicami edukacyjnymi prezentującymi zdjęci ptaków z gatunków objętych ochroną czynną, które żyją na Mazowszu.
4. Prezentacja aplikacji "Ekoinicjatywa - Powiat Płock" z mapą szlaków rowerowych, pieszych i kajakowych, i z zaznaczonymi miejscami odpoczynku na terenie powiatu płockiego - zachęcenie do pobrania aplikacji.
5. Prezentacja oraz zaproszenie do skorzystania z bezpłatnej wypożyczalni rowerów,  znajdującej się przy Muzeum Wisły.
Część III - rejsy tramwajem wodnym po Wiśle - warsztaty.

Podczas rejsu uczestnicy dowiedzieli się czym naprawdę jest Wisła, jaką rolę odgrywa w kształtowaniu się polskiego społeczeństwa, czy lokalny transport rzeczny ma wpływ na regionalną turystykę oraz promocję kultury wokół Wisły a przede wszystkim o tym, że Wisła i tereny nadwiślańskie to nasze naturalne oraz historyczno - kulturowe dziedzictwo.

Warsztaty oraz rejsy po Wiśle były inspiracją do udziału w konkursie fotograficznym pn. "Moda na Mazowsze - turystycznie i kulturowo" i zachęciły do odnajdywania "perełek" Mazowsza.

Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.