WITAMY
piątek, 27 maja 2022

Menu
Działaj lokalnie

Znajdż Nas na Facebooku

Federacja Funduszy Lokalnych

Organizacja Pożytku Publicznego

ARF w Polsce

PAFW

Mazowsze lokalnie

RCEE Płock

ZIARNO

Zielona Lekcja

Ostrowy

ESKA

Tygodnik Płocki


EKOPOMYSŁ - TWÓRCZE WARSZTATY UPCYKLINGOWE
"Decydujesz, pomagamy" - grant dla naszej fundacji
- jesteśmy w gronie najlepszych!


Fundacja "Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej - Młodzi Razem" w VI edycji Programu „Decydujesz, pomagamy” zajęła II miejsce zdobywając 7062 głosów na realizację projektu pn. "EKOPOMYSŁ - TWÓRCZE WARSZTATY UPCYKLINGOWE".
Jest to projekt społeczny skierowany do dzieci i młodzieży z Regionu Płockiego.

Celem głównym projektu jest zwiększenie aktywności dzieci i młodzieży w zakresie realizacji zasad zrównoważonej konsumpcji, kształtowanie ekologicznych postaw oraz wykształcenie grona świadomych ekokonsumentów, którzy w życiu codziennym będą traktować odpady w swoich gospodarstwach domowych jako surowce wtórne. Uczestnicy zdobędą wiedzę, jak mądrze kupować, jak ciekawie wykorzystać używane rzeczy, jak segregować odpady oraz jak ograniczyć indywidualną konsumpcję.

Program "Decydujesz, pomagamy" jest wspólną inicjatywą Tesco oraz Fundacji Tesco. Celem tego działania jest wsparcie i promocja zaangażowania społecznego w rozwój lokalnych społeczności.

W ramach projektu realizujemy warsztaty, których uczestnikami są dzieci i młodzież z Regionu Płockiego.

Uczestnicy zdobywają wiedzę m.in. jak mądrze kupować, jak ciekawie wykorzystać używane rzeczy, jak segregować odpady, jak ograniczyć indywidualną konsumpcję oraz czym rożni się upcykling od recyklingu.

Przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rogozinie podczas warsztatów nauczyły się segregacji odpadów oraz poznały takie pojęcia jak recykling i upcykling. Na koniec wykonały klauny ze starych, niepotrzebnych płyt CD.

Kolejne warsztaty odbyły się w dla uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej w Nowych Łubkach. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach - segregowały odpady, a następnie wykonały prace z pozoru niepotrzebnych rzeczy - nadając im drugie życie.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bulkowie - poznali zasady prawidłowej segregacji, dowiedzieli się co dzieje się z posegregowanymi odpadami, jak zrobić coś z niczego, jak nasze wybory w sklepie wpływają na środowisko, co to znaczy być EKOKONSUMENT-em. Uczniowie podczas warsztatów przekonali się, że naprawdę można zrobić coś z niczego, nadali drugie życie odpadom.

Przedszkolaki ze Słubic poznały zasady segregacji odpadów nie tylko teoretycznie, ale również praktycznie - biorąc udział w warsztatach. Wiedzą także, jak ważne jest ponowne wykorzystywanie - dzięki temu mniej odpadów trafia na składowiska.

Warto przypomnieć, że UPCYKLING, podobnie jak RECYKLING, jest formą przetwarzania wtórnego odpadów. W jego wyniku powstają jednak produkty o wyższej wartości niż surowce do niego użyte. Przykładem może być tu wyprodukowanie modnych mebli z palet. Natomiast przy Recyklingu stosowane są różnego rodzaju technologie masowego odzyskiwania i powtórnego wykorzystania materiałów.
 
 
   
 
 
Poprzez realizację projektu chcemy aby "moda na upcykling" coraz mocniej przenikała do świadomości społeczeństwa w regionie płockim. Proces ten daje niezliczoną ilość korzyści - wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka i stan środowiska naturalnego oraz uniemożliwia pełne pogrążenie się we wciąż przybywających odpadach. Uczestnicy poznają różnice miedzy recyklingiem i upcyklingiem.

 

Projekt dofinansowany z Programu "Decydujesz, pomagamy" Fundacji TESCO