Program edukacyjny POZNAJMY JEŻE - ICH ZWYCZAJE I UPODOBANIA dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 16300,00 zł 
Celem projektu Program edukacyjny „POZNAJMY JEŻE - ICH ZWYCZAJE I UPODOBANIA” jest podwyższenie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat różnorodności biologicznej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby ochrony siedlisk jeży, postępowania w przypadku napotkania jeży w różnych porach roku oraz form i zakresu ochrony czynnej wobec jeży.
W ramach Programu edukacyjnego prowadzone będą warsztaty i kampanie edukacyjne w przedszkolach/szkołach, akcja informacyjna w trakcie plenerowych imprez oraz ogródkach działkowych, a także opracowane zostanie i wydrukowane wydawnictwo przeznaczone dla dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i edukatorów zawierającego m.in. scenariusze warsztatów stacjonarnych i terenowych dla różnych poziomów edukacji.
Działania w ramach zadania: 1. Warsztaty edukacyjne pn. „Jeżowe ABC” - warsztaty w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Cel: zapoznanie z trybem życia jeża, budową jego ciała i sposobem odżywiania się; wyjaśnienie potrzeby ochrony jeża, przedstawienie ciekawostek z życia jeża, uwrażliwienie na sposób zachowania się zwierząt na wolności, wskazanie jak należy się zachować w przypadku bezpośredniego spotkania z jeżem w terenie – wskazanie kiedy jeż potrzebuje pomocy człowieka, jak i kiedy należy dokarmiać jeże. Warsztaty prowadzone będą metodami aktywnymi z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych. Warsztaty prowadzone będą metodami dostosowanymi do grupy odbiorców. Wszystkie szkoły w których odbędą się warsztaty przygotują wystawy o tematyce „Poznajmy jeża” oraz przeprowadzą kampanię edukacyjne skierowane do całej społeczności szkolnej. Kampanie edukacyjne zostaną przygotowane przez grupy, w których odbyły się warsztaty. Warunkiem udziału w warsztatach będzie przeprowadzenie Kampanii edukacyjnej pn. „Poznajmy jeża”.
Piszą o warsztatach
- Szkoła Podstawowa w Rogozinie
Zajęcia w SP nr 6 w Płocku - kontrola z WFOŚiGW w Warszawie Galeria zdjęć z warsztatów:
2. Plansze edukacyjne: „Jeżowe ABC” Plansza posłuży placówkom oświatowym do organizacji 10 listopada – Międzynarodowego Dnia Jeża. Plansza będzie także materiałem promocyjnym. 
3. Wydawnictwo edukacyjne pn. „Jeżowe ABC”
Spis treści: 1. Wprowadzenie. O jeżach. 2. Cele, zasady i formy ochrony przyrody dotyczące jeży. 3. Budowa i zachowania obronne. 4. Odżywianie i rozród. 5. Podstawowe informacje z życia jeży. 6. Zagrożenia dla jeży. 7. Kiedy i jak pomagać jeżom. 8. Scenariusze zajęć dla nauczycieli i edukatorów. 
Wobec niskiej świadomości społecznej w temacie zagrożeń i potrzeby ochrony jeży, pragniemy przygotować i opracować poradnik dla nauczycieli i edukatorów zawierających podstawowe informacje na temat jeży oraz ukazujący zagrożenia i wskazówki kiedy i jak pomagać jeżom. Poradnik będzie także zawierał scenariusze warsztatów stacjonarnych i terenowych dla różnych poziomów nauczania.
4. Kampanie edukacyjne „Poznajmy jeża” w przedszkolach i szkołach Podczas warsztatów prowadzonych przez trenerów przedszkolom i szkołom zostanie przekazana plansza edukacyjna: „Jeżowe ABC”. Przedszkola/szkoły, w których odbędą się warsztaty przygotują kampanie edukacyjne/wystawy skierowane do całej społeczności szkolnej. Kampanie/wystawy zostaną przygotowane przez grupy w których odbyły się warsztaty. Podczas kampanii uczestnicy warsztatów przekażą nabyte wiadomości podczas warsztatów kolegom i koleżankom oraz rodzicom. Kampanie/wystawy winny odbyć się w listopadzie. Szkoły/przedszkola z przeprowadzonych kampanii/przygotowanych wystaw prześlą do 30 listopada 2015r. do biura FLZP „Młodzi Razem” zdjęcia wraz z krótkim opisem podjętych działań. Działanie bez kosztów, prowadzone w ramach działania.
5. Stoiska prezentacyjne z wystawą Poznajmy jeża Dla wzmocnienia efektu promocyjno – informacyjnego zostaną przygotowane stoiska prezentacyjne z wystawą, które będą eksponowane podczas festiwali, imprez lokalnych, w galeriach handlowych itp. Na stoiskach będzie prezentowany plakat, zostaną zorganizowane i przeprowadzone gry i zabawy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także zostaną przekazane informacje dla ogółu społeczeństwa nt. potrzeby ochrony siedlisk jeży, postępowania w przypadku napotkania jeży w różnych porach roku oraz form i zakresu ochrony czynnej wobec jeży. Stoisko będzie obsługiwane aktywnymi metodami edukacji ekologicznej.
6. Promocja projektu – prowadzona będzie przez cały okres realizacji zadania, poprzez przygotowanie tablicy informacyjnej w biurze projektu.
Nazwa zadania: Program edukacyjny POZNAJMY JEŻE - ICH ZWYCZAJE I UPODOBANIA dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 16300,00 zł
|