Projekt „Chrońmy jeże” skierowany do uczestników z terenu Regionu Płockiego tj. powiaty płocki, sierpecki i gostyniński. Jednak większość beneficjentów projektu będzie z terenów wiejskich, gdzie brak jest tego typu kampanii.
Realizacja projektu przyczyni się do poszerzenia wiedzy z zakresu środowiska przyrodniczego i jego ochrony oraz podwyższenia świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat różnorodności biologicznej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby ochrony siedlisk jeży, postępowania w przypadku napotkania jeży w różnych porach roku oraz form i zakresu ochrony czynnej wobec jeży. Uczestnicy warsztatów, wystaw edukacyjnych, akcji informacyjnych dowiedzą się dlaczego jeże są pod ochroną, jakim jedzeniem można je karmić i poznają codzienne zagrożenia czyhające na te małe istoty. Niestety tysiące jeży giną pod kołami samochodów, pod kosiarkami, zatrute chemią stosowaną w ogrodach czy w płomieniach wypalanych traw. Najczęściej przyczyną tragedii jeży nie jest zła wola, lecz nieświadomość ludzi. 1. Konkurs plastyczny „Jak chronić i pomagać jeżom” - czytaj więcej ... Cel Konkursu: Podwyższenie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat różnorodności biologicznej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby ochrony siedlisk jeży, postępowania w przypadku napotkania jeży w różnych porach roku oraz form i zakresu ochrony czynnej wobec jeży.
2. Plakat „Jak chronić i pomagać jeżom”
3. Warsztaty edukacyjne pn. „Jeżowe warsztaty” w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Termin: wrzesień – październik 2016r. Liczba warsztatów: 40
Cel: zapoznanie z trybem życia jeża, budową jego ciała i sposobem odżywiania się; wyjaśnienie potrzeby ochrony jeża, przedstawienie ciekawostek z życia jeża, uwrażliwienie na sposób zachowania się zwierząt na wolności, wskazanie jak należy się zachować w przypadku bezpośredniego spotkania z jeżem w terenie – wskazanie kiedy jeż potrzebuje pomocy człowieka, jak i kiedy należy dokarmiać jeże.
Zakres tematyczny: • podstawy prawne, • gatunki jeży, • strefy występowania, • ochrona ścisła, • zagrożenia, • życie jeży, • zachowania latem i zimą, • co zrobić w przypadku napotkania jeża.
Warsztaty prowadzone będą metodami aktywnymi z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych. Warsztaty prowadzone będą metodami dostosowanymi do grupy odbiorców. Wszystkie szkoły w których odbędą się warsztaty przygotują wystawy o tematyce „Poznajmy jeża” oraz przeprowadzą kampanię edukacyjne skierowane do całej społeczności szkolnej. Podczas warsztatów organizowanych w przedszkolach i szkołach powstaną wystawy edukacyjne pn. „Poznajmy jeża”, które będą angażowały społeczności szkolne.
Kampanie jeżowe
 
















4. Stoiska prezentacyjno – informacyjne dla społeczeństwa Termin: maj - listopad 2016r. Minimum 3 stoiska.
Dla wzmocnienia efektu promocyjno – informacyjnego zostaną przygotowane stoiska prezentacyjne z wystawą, które będą eksponowane podczas festiwali, imprez lokalnych, w galeriach handlowych itp. Na stoiskach będzie prezentowany plakat, zostaną zorganizowane i przeprowadzone konkursy, gry i zabawy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także zostaną przekazane informacje dla ogółu społeczeństwa nt. potrzeby ochrony siedlisk jeży, postępowania w przypadku napotkania jeży w różnych porach roku oraz form i zakresu ochrony czynnej wobec jeży. Stoisko będzie obsługiwane aktywnymi metodami edukacji ekologicznej.






Projekt "CHROŃMY JEŻE" współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
|